MISM-7B-6-10
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SWITCH REED 7MM 6-10AT 10W SMD
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
MISM-7B-6-10 PDF
Type Description
Series:MISM-7
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:6 ~ 10AT
Release Range:-
Current - Switching:180mA (AC), 250mA (DC)
Voltage - Switching AC:120 V
Voltage - Switching DC:170 V
Power - Rated:10W
Operate Time:450 µs
Release Time:0.2 ms
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Length - Overall:0.540" (13.72mm)
Size - Body:0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Height Above Board:0.090" (2.28mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:0.3 pF
Current - Carry:500mA (DC)