PMC-1401TS1520
Description
STANDARD SMD REED SWITCH PITCH 1
DataSheet
PMC-1401TS1520 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:15 ~ 20AT
Release Range:4AT
Current - Switching:1A (AC/DC)
Voltage - Switching AC:140 V
Voltage - Switching DC:200 V
Power - Rated:10W
Operate Time:1 ms
Release Time:0.4 ms
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Axial
Length - Overall:0.724" (18.40mm)
Size - Body:0.559" L x 0.098" W x 0.118" H (14.20mm x 2.50mm x 3.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-60°C ~ 155°C
Capacitance:-
Current - Carry:1.2A (AC/DC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GC1917 - 7580
GC1917 - 7580
SWITCH REED SPDT 1.0A 400V
MK24-B-2
MK24-B-2
SWITCH REED SPST-NO 300MA 30V