SW PR126/25-30 AT
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 1.5A 300V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
SW PR126/25-30 AT PDF
Type Description
Series:PR126
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:25 ~ 30AT
Release Range:16 ~ 23AT
Current - Switching:1.5A (AC/DC)
Voltage - Switching AC:300 V
Voltage - Switching DC:300 V
Power - Rated:70VA
Operate Time:0.8 ms
Release Time:0.1 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:2.126" (54.00mm)
Size - Body:0.098" Dia x 0.799" L (2.50mm x 20.30mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Capacitance:0.3 pF
Current - Carry:2.5A (AC/DC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MDSM-4R-12-23
MDSM-4R-12-23
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
MK06-6-A
MK06-6-A
SWITCH REED SPST-NO 400MA 200V
MS-110X
MS-110X
LATCHING REED SENSOR PITCH 25.4
SiT3372AI-1B2-30NH133.650000X
SiT3372AI-1B2-30NH133.650000X
XTAL OSC VCXO 133.6500MHZ LVPECL
SW PR126/25-30 AT
SW PR126/25-30 AT
SWITCH REED SPST-NO 1.5A 300V
GNV-101
GNV-101
SOUND LEVEL METER W/DATA LOGGING
TS18315B0000G
TS18315B0000G
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM