MDSM-4R-12-23
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
MDSM-4R-12-23 PDF
Type Description
Series:MDSM-4
Package:Cut Tape (CT)Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:12 ~ 23AT
Release Range:-
Current - Switching:350mA (AC), 500mA (DC)
Voltage - Switching AC:140 V
Voltage - Switching DC:200 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.6 ms
Release Time:0.2 ms
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Length - Overall:0.760" (19.30mm)
Size - Body:0.090" Dia x 0.600" L (2.28mm x 15.24mm)
Height Above Board:0.112" (2.85mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:0.2 pF
Current - Carry:1.2A (DC)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MK06-6-A
MK06-6-A
SWITCH REED SPST-NO 400MA 200V
MS-110X
MS-110X
LATCHING REED SENSOR PITCH 25.4
ORD 9215/15-20 AT
ORD 9215/15-20 AT
SWITCH REED SPST-NO 500MA 100V
BGN800-4EWP-PR326EC
BGN800-4EWP-PR326EC
4.8V 900MAH NICAD BATTERY
SMA5J14CA-M3/5A
SMA5J14CA-M3/5A
TVS DIODE 14V 23.2V DO214AC
MDSM-4R-12-23
MDSM-4R-12-23
SWITCH REED SPST-NO 350MA 140V
42694
B555 10" X 7" RED/WHT