PMC-1401SX
Manufacturer
PIC GmbH
VIGOR # :
Description
LATCHING REED SWITCH
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
PMC-1401SX PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO, Latching
Operate Range:-
Release Range:-
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:100 V
Voltage - Switching DC:140 V
Power - Rated:5W
Operate Time:1 ms
Release Time:0.4 ms
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Axial
Length - Overall:0.724" (18.40mm)
Size - Body:0.138" Dia x 0.559" L (3.50mm x 14.20mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:-
Current - Carry:700mA (AC/DC)