PMC-0701F1520
Description
MICRO SMD REED SWITCH
DataSheet
PMC-0701F1520 PDF
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:15 ~ 20AT
Release Range:4AT
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:120 V
Voltage - Switching DC:150 V
Power - Rated:10W
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Gull Wing
Length - Overall:0.512" (13.00mm)
Size - Body:0.276" L x 0.059" W x 0.079" H (7.00mm x 1.50mm x 2.00mm)
Height Above Board:0.079" (2.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:-
Current - Carry:700mA (AC/DC)