FT2K0503
Manufacturer
Storm Interface
VIGOR # :
Description
SWITCH KEYPAD 20 KEY 0.05A 24V
Catalog
Keypad Switches
DataSheet
FT2K0503 PDF
Type Description
Series:5000
Package:Bulk
Part Status:Active
Switch Type:Conductive Rubber
Number of Keys:20
Matrix (Columns x Rows):4 x 5
Illumination:Non-Illuminated
Legend Type:Fixed
Key Type:Polymer
Output Type:Matrix
Legend:Telephone Format, Function Keys
Legend Color:Black, White
Key Color:Multiple
Mounting Type:Panel Mount, Rear
Termination Style:Pin Header
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 169.00mm x 111.00mm
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):-
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 24VDC
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EZB2-505H03
EZB2-505H03
NAV-BAR AUDIO MODULE, BLACK (HOR
SWITCH KEYPAD 16 KEY 0.05A 24V
1824
SWITCH KEYPAD 12 KEY NON-ILLUM
FT2K0503
FT2K0503
SWITCH KEYPAD 20 KEY 0.05A 24V
OPEN END FITTING 16 Z, 15 MM
RSH33
RSH33
ALCOMAX UNPLATED 3.18MM X 3.18MM