FT2K0503
Manufacturer
Storm Interface
VIGOR # :
Description
SWITCH KEYPAD 20 KEY 0.05A 24V
Catalog
Keypad Switches
DataSheet
FT2K0503 PDF
Type Description
Series:5000
Package:Bulk
Part Status:Active
Switch Type:Conductive Rubber
Number of Keys:20
Matrix (Columns x Rows):4 x 5
Illumination:Non-Illuminated
Legend Type:Fixed
Key Type:Polymer
Output Type:Matrix
Legend:Telephone Format, Function Keys
Legend Color:Black, White
Key Color:Multiple
Mounting Type:Panel Mount, Rear
Termination Style:Pin Header
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 169.00mm x 111.00mm
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Illumination Voltage (Nominal):-
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 24VDC