FKA2-25489NBMT3F
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
FKA2-25489NBMT3F PDF
Type Description
Series:FKA2-25489
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 254mm Dia
Width:89.00mm
Air Flow:530.0 CFM (14.84m³/min)
Static Pressure:0.322 in H2O (80.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:57.0dB(A)
Power (Watts):26.50W
RPM:1600 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)