OA254EC-22-1WBXCIP68A
Manufacturer
Orion Fans
VIGOR # :
Description
EC FAN 254X89MM 230VAC IP68/ATEX
Catalog
AC Fans
DataSheet
OA254EC-22-1WBXCIP68A PDF
Type Description
Series:OA254EC XC
Package:Box
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 254mm Dia
Width:89.00mm
Air Flow:830.0 CFM (23.24m³/min)
Static Pressure:1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Electronic Commutation (EC)
Noise:70.0dB(A)
Power (Watts):72.0W
RPM:2750 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)