UF190APA12-H1C2A
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
IMPELLER 190X70MM 115VAC
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF190APA12-H1C2A PDF
Type Description
Series:UF190APA
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 190mm Dia
Width:70.00mm
Air Flow:370.0 CFM (10.36m³/min)
Static Pressure:1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:63.0dB(A)
Power (Watts):65.0W
RPM:2700 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
Approval Agency:CE, cUL, TUV, UL
Weight:2.7 lbs (1.2 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FAN BLOWER CF 300X79MM 115VAC