FDA2-17255QBHW4D
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC WIRE
Catalog
AC Fans
DataSheet
FDA2-17255QBHW4D PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-17255
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:55.00mm
Air Flow:240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure:0.531 in H2O (132.3 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:61.0dB(A)
Power (Watts):27.00W
RPM:3100 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)