FDA2-17251QBHT4D-L
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
FDA2-17251QBHT4D-L PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-17251
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:51.00mm
Air Flow:250.0 CFM (7.00m³/min)
Static Pressure:0.610 in H2O (151.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:59.0dB(A)
Power (Watts):27.00W
RPM:3100 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)