UF190APA12-H1C2A-B1
Description
FAN IMP 190X70MM 115VAC TACH
DataSheet
UF190APA12-H1C2A-B1 PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 190mm Dia
Width:70.00mm
Air Flow:370.0 CFM (10.36m³/min)
Static Pressure:1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Permanent Split Capacitor Motor, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:63.0dB(A)
Power (Watts):65.0W
RPM:2700 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)