FDA2-17238QBHT3F-L
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
FDA2-17238QBHT3F-L PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-17238
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure:0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:59.0dB(A)
Power (Watts):27.00W
RPM:3100 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Approval Agency:CE, cURus, TUV
Weight:1.8 lbs (816.5 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FDA2-25489NBHT4F
FDA2-25489NBHT4F
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM
8830VW
8830VW
FAN 115VAC 80X80X38MM LEADS
17000659A
17000659A
FAN AXL 225X80MM CR2258-4000E1B
JZ030
JZ030
CAP TRIMMER 1.5-3PF 125V SMD
FDA2-17238QBHT3F-L
FDA2-17238QBHT3F-L