FDA2-25489QBLT4D
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
FDA2-25489QBLT4D PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-25489
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 254mm Dia
Width:89.00mm
Air Flow:440.0 CFM (12.32m³/min)
Static Pressure:0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:52.0dB(A)
Power (Watts):32.00W
RPM:1650 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Approval Agency:CE, cURus, TUV
Weight:6 lbs (2.7 kg)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
5606S
5606S
FAN AXIAL 135X38MM 115VAC TERM