FKA1-17251QBHT31
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
FKA1-17251QBHT31 PDF
Type Description
Series:FKA1-17251
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:50.80mm
Air Flow:189.0 CFM (5.29m³/min)
Static Pressure:0.408 in H2O (101.6 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:57.7dB(A)
Power (Watts):50.6W
RPM:2700 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)