UF80B12-BWLR
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 80X25MM 115VAC WIRE
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF80B12-BWLR PDF
Type Description
Series:UF80B
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:25.00mm
Air Flow:18.0 CFM (0.504m³/min)
Static Pressure:0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:31.0dB(A)
Power (Watts):11.00W
RPM:2400 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)