LPH60B99-BWHR
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 60X25.50MM 100-240VAC
Catalog
AC Fans
DataSheet
LPH60B99-BWHR PDF
Type Description
Series:LPH60B99
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:100 ~ 240VAC
Size / Dimension:Square - 60mm L x 60mm H
Width:25.50mm
Air Flow:17.0 CFM (0.476m³/min)
Static Pressure:0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
Noise:35.0dB(A)
Power (Watts):2.30W
RPM:4500 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)