UF400AAA23-H1C4A
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
IMPELLER 400X162MM 230VAC
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF400AAA23-H1C4A PDF
Type Description
Series:UF400AAA
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 400mm Dia
Width:162.4mm
Air Flow:1900.0 CFM (53.20m³/min)
Static Pressure:5.380 in H2O (1340.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:73.0dB(A)
Power (Watts):287W
RPM:1250 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)