FDA2-R17251NBKT4F-SF
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Catalog
AC Fans
DataSheet
FDA2-R17251NBKT4F-SF PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-R17251-SF
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 172mm Dia
Width:51.00mm
Air Flow:270.0 CFM (7.56m³/min)
Static Pressure:0.787 in H2O (196.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Salt Fog Rated, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:61.0dB(A)
Power (Watts):26.00W
RPM:3300 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)