FDA2-17238NBHT4F-SF
Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC TERM
DataSheet
FDA2-17238NBHT4F-SF PDF
Type Description
Series:HPLC, FDA2-17238-SF
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width:38.50mm
Air Flow:240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure:0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Salt Fog Rated, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:59.0dB(A)
Power (Watts):25.00W
RPM:3100 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)