UF190APA23-H1C2A
Description
IMPELLER 190X70MM 230VAC
DataSheet
UF190APA23-H1C2A PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 190mm Dia
Width:70.00mm
Air Flow:370.0 CFM (10.36m³/min)
Static Pressure:1.200 in H2O (298.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:63.0dB(A)
Power (Watts):72.0W
RPM:2700 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)