LPT15P12-BWHR-2EM-EX
Description
EC FAN AXIAL 172X150X51MM 120VAC
DataSheet
LPT15P12-BWHR-2EM-EX PDF
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:51.00mm
Air Flow:220.0 CFM (6.16m³/min)
Static Pressure:0.620 in H2O (154.4 Pa)
Noise:57.0dB(A)
Power (Watts):15.00W
RPM:3000 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-
Approval Agency:ATEX
Weight:1.543 lb (700.0 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FAN 160X51MM 200VAC