UF360AAA23-H1C4A
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
IMPELLER 360X167MM 230VAC
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF360AAA23-H1C4A PDF
Type Description
Series:UF360AAA
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:230VAC
Size / Dimension:Round - 360mm Dia
Width:167.3mm
Air Flow:1645.0 CFM (46.06m³/min)
Static Pressure:2.200 in H2O (548.0 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Permanent Split Capacitor Motor
Noise:70.0dB(A)
Power (Watts):265W
RPM:1600 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)