UF175AMA12-H1C2A
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN IMP MTRZD 175X55MM BALL WIRE
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF175AMA12-H1C2A PDF
Type Description
Series:UF175AMA
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Round - 175mm Dia
Width:55.00mm
Air Flow:265.0 CFM (7.42m³/min)
Static Pressure:1.300 in H2O (323.6 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Motorized Impellers
Features:Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:70.0dB(A)
Power (Watts):66.0W
RPM:2900 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)