LPC80B99-BTLR
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 80X25MM 90-264VAC EC
Catalog
AC Fans
DataSheet
LPC80B99-BTLR PDF
Type Description
Series:LPC80B
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Voltage - Rated:90 ~ 264VAC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:25.00mm
Air Flow:38.0 CFM (1.06m³/min)
Static Pressure:0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Electronic Commutation (EC)
Noise:31.0dB(A)
Power (Watts):3.00W
RPM:3000 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)