LPT15P12-BTHR-2EM-EX
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
EC FAN AXIAL 172X150X51MM 120VAC
Catalog
AC Fans
DataSheet
LPT15P12-BTHR-2EM-EX PDF
Type Description
Series:LPT15P
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:51.00mm
Air Flow:220.0 CFM (6.16m³/min)
Static Pressure:0.620 in H2O (154.4 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
Noise:57.0dB(A)
Power (Watts):15.00W