UF80AM12-BTHR-F
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
AC FAN AXIAL 80X80X38MM 130V, HI
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF80AM12-BTHR-F PDF
Type Description
Series:UF80AM
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:38.00mm
Air Flow:34.0 CFM (0.952m³/min)
Static Pressure:0.260 in H2O (64.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:40.0dB(A)
Power (Watts):11.00W
RPM:3250 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 194°F (-40 ~ 90°C)