UF13A12-BTHR
Manufacturer
Mechatronics
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 127X38MM 115VAC
Catalog
AC Fans
DataSheet
UF13A12-BTHR PDF
Type Description
Series:UF13A
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Square - 127mm L x 127mm H
Width:38.00mm
Air Flow:120.0 CFM (3.36m³/min)
Static Pressure:0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:50.0dB(A)
Power (Watts):12.00W
RPM:3000 RPM
Termination:2 Terminals
Ingress Protection:-
Operating Temperature:-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Approval Agency:CE, cUL, TUV, UL
Weight:1.2 lbs (544.3 g)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
OA109AP-11-3WB1855
OA109AP-11-3WB1855
AC FAN - 115V 120 X 120 X 38MM -
8556VW
8556VW
FAN AXIAL 80X38MM 230VAC WIRE
OAB13391-11-1WB
OAB13391-11-1WB
FAN IMP MTRZD 133X91MM 115VAC W/
UF13A12-BTHR
UF13A12-BTHR
FAN AXIAL 127X38MM 115VAC
31350
SOCKET ADAPTER/REDUCER 1/4-3/8"
CBL F 2.5MM 6' 18AWG WHT