SF11580A-1083HSL.GN
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Catalog
AC Fans
DataSheet
SF11580A-1083HSL.GN PDF
Type Description
Series:SF
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:115VAC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:38.00mm
Air Flow:30.0 CFM (0.840m³/min)
Static Pressure:0.180 in H2O (44.8 Pa)
Bearing Type:Sleeve
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:35.0dB(A)
Power (Watts):12.00W
RPM:2750 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)