MF40101VX-1000U-F99
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 40X10MM VAPO 12VDC
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
MF40101VX-1000U-F99 PDF
Type Description
Series:MagLev® MF
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Width:10.00mm
Air Flow:9.9 CFM (0.277m³/min)
Static Pressure:0.250 in H2O (62.3 Pa)
Bearing Type:Vapo-Bearing™
Fan Type:Tubeaxial
Features:Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Noise:31.4dB(A)
Power (Watts):1.05 W
RPM:8500 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)