PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN
Manufacturer
Sunon
VIGOR # :
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN PDF
Type Description
Series:PMD
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
Width:28.00mm
Air Flow:24.0 CFM (0.672m³/min)
Static Pressure:1.340 in H2O (333.8 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:Speed Sensor (Tach)
Noise:55.5dB(A)
Power (Watts):8.6 W
RPM:15000 RPM
Termination:3 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)