FAD1-08025CBAW12-A
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
DataSheet
FAD1-08025CBAW12-A PDF
Type Description
Series:FAD1-08025-A
Package:Bulk
Part Status:Active
Voltage - Rated:12VDC
Size / Dimension:Square - 80mm L x 80mm H
Width:25.00mm
Air Flow:19.8 CFM (0.554m³/min)
Static Pressure:0.046 in H2O (11.4 Pa)
Bearing Type:Ball
Fan Type:Tubeaxial
Features:-
Noise:18.3dB(A)
Power (Watts):1.08 W
RPM:1600 RPM
Termination:2 Wire Leads
Ingress Protection:-
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)