RM130N200HD
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 200V 132A TO263-2
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM130N200HD PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:132A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:10.7mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4970 pF @ 100 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):429W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)