RM24N200TI
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CHANNEL 220V 24A TO220F
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM24N200TI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):220 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:24A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:80mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4200 pF @ 25 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):45W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)