XK1R9F10QB,LXGQ
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 100V 160A TO220SM
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
XK1R9F10QB,LXGQ PDF
Type Description
Series:U-MOSX-H
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:160A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.92mOhm @ 80A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:184 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1150 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):375W (Tc)
Operating Temperature:175°C