TK065N65Z,S1F
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 650V 38A TO247
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
TK065N65Z,S1F PDF
Type Description
Series:DTMOSVI
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:38A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:65mOhm @ 19A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1.69mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:62 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3650 pF @ 300 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):270W (Tc)
Operating Temperature:150°C