TK25A60X5,S5X
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 600V 25A TO220SIS
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
TK25A60X5,S5X PDF
Type Description
Series:DTMOSIV-H
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:25A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:140mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 1.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:60 nC @ 10 V
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2400 pF @ 300 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):45W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)