RM1A5N30S3AE
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 30V 1.5A/1.4A SOT323
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM1A5N30S3AE PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:1.5A (Ta), 1.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:144mOhm @ 1A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:105 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):400mW (Ta), 500mW (Tc)
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ)