TK100A06N1,S4X
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO220SIS
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
TK100A06N1,S4X PDF
Type Description
Series:U-MOSVIII-H
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.7mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:140 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:10500 pF @ 30 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):45W (Tc)
Operating Temperature:150°C (TJ)