TK17A80W,S4X
Description
MOSFET N-CH 800V 17A TO220SIS
DataSheet
TK17A80W,S4X PDF
Type Description
Series:DTMOSIV
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:17A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:290mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 850µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32 nC @ 10 V
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2050 pF @ 300 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):45W (Tc)
Operating Temperature:150°C