TJ60S06M3L(T6L1,NQ
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
MOSFET P-CH 60V 60A DPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
TJ60S06M3L(T6L1,NQ PDF
Type Description
Series:U-MOSVI
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:60A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:11.2mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:156 nC @ 10 V
Vgs (Max):+10V, -20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7760 pF @ 10 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):100W (Tc)
Operating Temperature:175°C (TJ)