TP90H180PS
Manufacturer
Transphorm
VIGOR # :
Description
GANFET N-CH 900V 15A TO220AB
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
TP90H180PS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Last Time Buy
FET Type:N-Channel
Technology:GaNFET (Cascode Gallium Nitride FET)
Drain to Source Voltage (Vdss):900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:205mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.6V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:10 nC @ 8 V
Vgs (Max):±18V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:780 pF @ 600 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):78W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)