RM11N800T2
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CH 800V 11A TO220-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM11N800T2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:420mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2600 pF @ 50 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):188W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)