RM4P30S6
Description
MOSFET P-CH 30V 4.2A SOT23-6
DataSheet
RM4P30S6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
FET Type:P-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4.2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):2.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:55mOhm @ 4.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:1.3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:880 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):1.2W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)