RM60N30DF
Description
MOSFET N-CHANNEL 30V 58A 8DFN
DataSheet
RM60N30DF PDF
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:58A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.5mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1844 pF @ 15 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):46W (Tc)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)