RM50N60TI
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
MOSFET N-CHANNEL 60V 50A TO220F
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
RM50N60TI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
FET Type:N-Channel
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:20mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
Vgs (Max):±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2050 pF @ 30 V
FET Feature:-
Power Dissipation (Max):85W (Ta)
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)