BY550-1000G
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1000V 5A DO201AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BY550-1000G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io):5A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 5 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 1000 V
Capacitance @ Vr, F:50pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-201AD, Axial
Supplier Device Package:DO-201AD
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C