GP3D012A065A
Manufacturer
SemiQ
VIGOR # :
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
GP3D012A065A PDF
Type Description
Series:Amp+™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 12 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:30 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:572pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220-2
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C